Konie w nowych domach

Czakira

Czakira pracowała w jednym z hoteli na śląsku przez ponad 10 lat jako koń zaprzęgowy w bryczce i saniach.  Kiedy zaczęła poważnie kaszleć i przestała dawać sobie rade w zaprzęgu ( u nas zdiagnozowano COPD) właściciel podjął decyzje o pozbyciu się jej, Zdecydował jednak ze wymieni Czakirę i jej koleżankę Ekstazę, jako ze koleżanka Czakiry, Ekstaza, miała już swoje lata i również nie była zbyt mocnym koniem w zaprzęgu.  Po przewiezieniu do stajni w Lipowej nie rozłączne dotąd klacze długo trzymały się razem, ale po pół roku każda znalazła sobie własne towarzystwo i nowych końskich przyjaciół.

Czakira przebywa obecnie w domu adopcyjnym :)!

SONY DSC970191_542366339158856_1293988777_n
Miss

Miss to nieduży srokaty kucyk, który trafił do nas w styczniu 2014 roku razem z karą klaczą o imieniu  Waza (więcej o Wazie w zakładce „Konie fundacyjne” ) Kucyka przekazał nam właściciel, który był zmuszony znaleźć obu klaczom nowy dom z powodów osobistych.

Miss urodziła się w 1998r, ma około 115cm w kłębie. Jest przyjazna do ludzi jednak ma problemy z adaptacją w stadzie.

 

Miss początkiem lutego pojechała do swojego nowego domu adopcyjnego, gdzie będzie mieszkać w towarzystwie miłej klaczki :)

NORKAN 1
Norkan

Norkan- urodziwy gniady hucuł, większość życia przepracował w rekreacji. Niestety doznał urazu, który spowodował przewlekłe zapalenie stawu koronowego, zwyrodnienia i ogniska martwicy w kości śródręcza, a co za tym idzie bardzo poważną kulawiznę utrudniająca normalne życie, nie mówiąc o pracy. Właściciel odwiózł Norkana, którego zgodziliśmy się przyjąć pod opiekę, i nigdy już nie zainteresował się jego losem? Norkan cieszy się miłością i troskliwą opieką u Pani Krysi i jej rodziny w Jaworznie. Dziękujemy!!

gandawa 1
Gandawa

Jako zaledwie półtoraroczna klacz została wysłana przez właścicieli na rzeź. Zupełnie przypadkiem dowiedzieliśmy się o tym i Gandawa została w sierpniu 2011 roku wykupiona. Jest zdrową, spokojną klaczką, o przyjaznym usposobieniu i niezwykłej urodzie.

Gandawa mieszka od lipca 2012 w nowym domu w okolicach Lichenia.

Dziękujemy !!!

amulet2amulet1amulet
Amulet

Amulet, a w paszporcie Jung, rasa małopolska po ogierze Dunaj, od matki Jarzębina. Na jesień 2011 roku dostaliśmy telefon od bardzo zmartwionej Pani z Krakowa, która poinformowała nas, że w sąsiadującym z jej znajomymi gospodarstwie rolnik trzyma w stajni źrebaka wraz z matką, źrebak jest bardzo chudy i zabiedzony, ma krzywe nogi i właściwie nie ogląda światła słonecznego? Pojechaliśmy z wizytą ? źrebaczek na krzywych nóżkach wyglądał jak ofiara końskiego Oświęcimia, żebra na wierzchu, grzybica na grzbiecie, wielkie smutne oczy. Nie dało się zostawić go tam obojętnie? u nas został odkarmiony, wyleczony, i zsocjalizowany, teraz z radością wita ludzi, bawi się z innymi końmi i zaskakuje urodą i szlachetnością.

Amulet jest już w nowym domu :)

toro2toro1toro
Toro

Toro – wykupiony jako 3 letni ogier z gospodarstwa, w którym właściciel nie chciał się już dłużej nim zajmować. Silny, choć niewielki, zimnokrwisty konik został przez nas oddany do adopcji, z której wrócił z powodu nie zadowalających nas warunków, w których mieszkał. Obecnie cieszy się słodkim lenistwem na padokach wraz z resztą naszego stada.

 

Torro już w nowym domu ! :)

vasenta
Vasenta

Vasenta -drobna klacz pełnej krwi angielskiej, urodziła się z wrodzonym małooczem, co w znacznym stopniu upośledza jej zakres widzenia, ale pozwala na swobodne poruszanie się po padoku wśród innych koni, poza tym zdrowa i bardzo przyjazna.

W tej chwili w nowym domu adopcyjnym w okolicach Krakowa.

Dziękujemy!!! :)

orion1
Orion

Orion-wykupiony w marcu 2011 r, Na zdjęciu, zaraz po przyjeździe od handlarza, brudny i oblepiony obornikiem, w którym przyszło mu leżeć i sypiać zamiast w suchej słomie. Wspaniały konik, pięknie zbudowany, gdy opadła z niego brudna sierść wyjrzał prawdziwy skarb :-) Ma tez miłe usposobienie, jest wielkim pieszczochem, lgnie do człowieka, przyjaźni się z Cleo i rośnie jak na drożdżach?

We wrześniu 2011 Orion pojechał do domu do nowej właścicielki :)

1238317_425298104246329_108570241_n
Cleo

Cleo- źrebaczek o wielkich oczach i bardzo krzywych nóżkach. Fatalne warunki utrzymania u właściciela doprowadziły do deformacji przednich nóżek i kłopotów z chodzeniem. Dwa miesiące rehabilitacji pozwoliły konikowi swobodnie się poruszać, Cleo biega po pastwisku i czasem nawet bryka. Niestety mimo początkowo optymistycznych założeń lekarze mają obawy, że interwencja chirurgiczna niesie zbyt wielkie ryzyko niepowodzenia dla konika? Póki co rehabilitujemy i cieszymy się każdą chwilą spędzoną z maleństwem. operacyjnej korekty nóg Cleo, dziś lekarze bardzo ostrożnie podchodzą do tego tematu, w obawie przed ryzykiem niepowodzenia i uszkodzenia ścięgien w słabych nóżkach?.

Cleo już w nowym domu :)

sisi5sisi4sisi3sisi2sisi1
Sisi

Sisi- to mama niewidomego źrebaka, wykupiona wraz z nim (klaczka Dora- więcej w dziale konie fudacyjne ) , w naszej stajni wraca do normalnego życia. Przestała być klaczą hodowlaną, teraz będzie już tylko, albo aż, naszą Sisi :)

 

Sisi ma już nowy dom adopcyjny! dziękujemy :)

JANG1jang
Jang

Jang- to 5-letni wałach po urazie stawu nadgarstkowego, w którym w tej chwili tkwi odłamek kości który powoduje ból i obrzęk. Zamiast kariery sportowej spotkała go smutna wędrówka od jednej stajni do następnej, która skończyła się wyrokiem, bo koń nie nadaje sie do użytku. Mimo kontuzji Jang jest miłym, pełnym werwy koniem, a my zbieramy środki na usunięcie ze stawu odłamka i wykonanie operacji, żeby przywrócić mu możliwość bezbolesnego biegania.

 

Jang przebywa obecnie w nowym domu adopcyjnym :)

Dolar 3DOLAR 1Dolar 4Dolar 2
Dolar

Nieduży zimnokrwisty konik, który całe długie i zapewne nieurodziwe życie ciężko pracował na gospodarstwie. Chodził w wozie przy jednym dyszlu przez co  porusza się krzywo, po 4 śladach. Wszystkie 4 nogi noszą ślady licznych kontuzji, naderwań ścięgien i dawnych urazów. Na głowie odbarwione ślady po odparzeniach od uprzęży, biała sierść w tych miejscach  wyraźnie pokazuje, gdzie były rany. Wykupiony od handlarza, z wyciętym znakiem VIII (transport do rzeźni). Handlarz sam długo zwlekał z wywiezieniem go i, bo Dolar to bardzo domowy konik, przyjazny i dobrotliwy. Kłopoty z nogami i ze zdrowiem stale dają mu się we znaki, ale jest stajenną maskotką i ta rola mu się podoba.

Dolar jest w domu adopcyjnym :)

epoka
Epoka

EPOKA ur.1998 rasa sp –  piękna delikatna klacz wykupiona z ośrodka, gdzie prowadzono zajęcia z hipoterapii. Przez lata nosiła na swoim grzbiecie cięzkie, dorosłe osoby,płacąc za to swoim zdrowiem. Niestety dyrekcja ośrodka nie dostrzegała, że klacz cierpi na pogłębiające się kłopoty ze stawami nadgarstkowymi, az do chwili, gdy klacz zaczęła upadać pod jeźdźcami i odmawiać pracy. Niestety takim koniom pisany jest tylko jeden los- droga do rzeźni. Na szczęście wrażliwa osoba pracująca w ośrodku zaczęła szukać dla niej pomocy, i wkrótce Epoka przyjechała do nas. Pierwsze dwa miesiące nie potrafiła schylić się do ziemi żeby jeść siano lub skubać trawę, ból w przednich nogach był zbyt wielki. Na obu nadgarstkach widniały wielkie opuchnięte buły.. Przez wiele miesięcy podawania leków i suplementów na stawy jej stan poprawił się. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w naszej stajni przebywa aktualnie w schronisku dla koni Tara.

luna
Luna

LUNA -ur ok.2006, rasa ? ? młoda siwa klaczka wykupiona wspólnie z Fundacją Viva, przyjechała do mnie razem z Siwym zwanym też Pompejuszem, obydwa konie zaniedbane i zagłodzone stały w stajni dziadka staruszka, który zapominał regularnie, że ma konie, że konie się karmi, poi i im sprząta. Luna z nieprzeciętnie mocnym charakterem i żywiołowym temperamentem natychmiast zawładnęła stajnią, w boksie zdemolowała żłób ściany i ramy okna, i widać było, że czuje się fantastycznie. Rany na nogach szybko się zagoiły a gwałtowne znikanie siana ze strychu współistniało z powolnym przybieraniem Luny na wadze :-)

Luna już jest w nowym domu :-)

siwy
Siwy

Siwy zwany Pompejuszem , przyjechał wraz z Luną, głodny, chudy, z okropną niedźwiedzią łapą z tyłu, niewidomy na jedno oko, demolował regularnie stajnie i prowokował ucieczki z pastwiska, ponieważ nie do końca dostrzegał okoliczności domu i przyrody. Gapowaty, poczciwy i niezdarny, pięknie umaszczony, z garbatym profilem szybko podbijał serca gości :-)

Siwy już w nowym domu! :)

gwiazdka2gwiazdka1
Gwiazdka

Pogrubiany koń w typie szlachetnym. Pierwszy wykupiony przez Fundację koń. Wraz z innymi końmi mieszkała przez trzy miesiące na tyłach rzeźni, czekając na dopełnienie swojego losu i na decyzję komornika o odebraniu właścicielowi prawa własności i licytacji. Na aukcji stawiliśmy się wraz z Agnieszką Zerą i Dominikiem z Przystani Ocalenie. Wspólnie wykupiliśmy wszystkie stojące tam klacze. Gwiazdkę kupiłam ja. Charakterna korpulentna klacz doskonale wiedząca, czego chce od życia, rozpoczęła od ustawienia wszystkich koni oraz ludzi w stajni. Niezwykle inteligentna jako jedyna w stadzie od razu wyczaiła jak otwierać furtkę do ogrodu, skrzynię z owsem, puszkę z ciasteczkami? Przez dwa lata nabierała ufności do ludzi i chęci do kontaktu, czyszczenia, spacerowania na uwiązie.

Znalazła nowy, kochający dom!

Maciek2maciek1
Maciek

Polski koń zimnokrwisty, koń który pracował w lesie w górach, kasztanowaty konik z rozłupanym szerokim zadem, wykupiony od handlarza przybył do nas w podkowach na wielkich przyspawanych widiowych hacelach, w których odtańczył przed domem taniec radości prawie rujnując nam kostkę. :-)

Urzeczony posiadaniem licznego towarzystwa (najwyraźniej dotąd stał sam) natychmiast zaczął adorować wszystkie klacze i dyskutować o przywództwie z  szefem stada. Towarzyski i ciekawski.

Znalazł nową właścicielkę w Krakowie :-)

kasjan3kasjan2kasjan1
Kasjan

Przybrany syn Katii. Przyjechał do nas chory na flegmonę. Jedna z jego tylnych nóg zaatakowana była przez słoniowaciznę, była bardzo spuchnięta i utrudniała mu chodzenie. Po długotrwałych zabiegach jego stan zaczął się poprawiać. Jest bardzo kontaktowym i ciekawskim źrebaczkiem. Na początku nieodłączny z Katią u nas szybko zyskał samodzielność.

Aktualnie znajduje się w domu adopcyjnym. :)