Konie fundacyjne

shogun4shogun2shogun1shogun 3shogun 2SHOGUN 1
Shogun

Shogun-24 letni koń, który całe życie był otoczony miłością właściciela, jednak nadszedł taki moment, kiedy nie mógł się on dłużej opiekować swoim przyjacielem i rozpaczliwie poszukiwał kogoś, kto zapewni Shogunowi godne warunki. Zanim do nas przyjechał mieszkał u pewnego gospodarza, który za skromną opłatą go karmił. Niestety koń w tym wieku potrzebuje czegoś więcej niż wiaderko otrębów z wodą, zwłaszcza, że nie ma już prawie zębów, by przeżuwać. Przyjechał więc do nas w bardzo kiepskiej kondycji. Po pół roku faszerowania paszami i odżywkami odzyskał nieco krągłości, ale nadal jest bardzo chudziutki. Jednak kochamy go za to jaki jest dostojny, łagodny, delikatny, jak subtelnie opiekuje się stareńką Śnieżką, odganiając od niej inne konie na pastwisku, które jej dokuczają. Shogun to prawdziwy arystokrata wśród koni….

 

Nasz poczciwy staruszek szuka wirtualnego opiekuna :)

 

SONY DSCSONY DSCSONY DSC
Hugo
 • Imię: Hugo
 • Wiek: 16 lat ( w Fundacji od czerwca 2013)
 • Rasa: Sp
 • Opis: Został zakupiony jako koń do pracy w rekreacji podczas wakacji. Koń bardzo spokojny i przyjazny, jednak dość szybko okazało się, że ma kłopoty z nogami i kuleje na obie przednie nogi. Po rozkuciu celem przeprowadzenia diagnostyki ( przyjechał okuty na specjalnie wysunięte do tyłu podkowy) koń okulał całkiem i został wykluczony z jakiejkolwiek pracy. Po prześwietleniu okazało się że ma uszkodzone trzeszczki w obu przednich kopytach. Przez pół roku koń nie pracował, wezwaliśmy natomiast specjalistę od leczenia tego typu dolegliwości poprzez właściwe struganie kopyt mające na celu przywrócenie prawidłowej mechaniki pracy struktur wewnatrz puszki kopytowej. Leczenie takie jest długotrwałe ( od pół roku do trzech lat w zależności od stopnia zaawansowania) lecz cierpliwość przynosi dobre rezultaty. W tej chwili Hugo już nie kuleje i za zgoda lekarza wrócił do lekkiej pracy pod siodłem.
largo5SONY DSCLARGO 3LARGO 1
Largo
 • Imię: Largo
 • Wiek:  19 lat
 • Rasa:
 • Opis: Przyjechał do nas, do fundacji Terra Spei spracowany koń z Zakopanego. Dostał nowe życie i nowe imię- LARGO.Nie wiemy dokładnie jaka jest jego historia, na pewno pracował w bryczce w okolicach Zakopanego ponad 15 lat.Prawdopodobnie wcześniej ciągnął wasągi na Morskie Oko, później wraz z pogarszającym się stanem zdrowia pracował ?na płaskim? o ile w Tatrach i Zakopanem można znaleźć ?płaskie?.Zyskał życie nie tylko dzięki nam ? to Zakopiańskie TOZ przejęło się pierwsze losem konia i prosiło o pomoc dla niego.Wstępne oględziny wykazały znaczne zmiany w stawach tylnych nóg, fatalne kopyta, wklęśnięte słabizny i przykurcz mięśni skośnych brzucha świadczące o ciężkiej pracy pociągowej.Largo kuleje na 3 z czterech posiadanych nóg, chodzi jak po rozżarzonym żelazie, wymaga podawania środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz leków na stawy i preparatów z chondroityna, glukozamina, kwasem hialuronowym i czarcim pazurem.U nas zdiagnozowano u Largo w obu przednich nogach raka kopyt. Stan nie jest dramatyczny, ale też nie jest dobrze. Podjęte zostało leczenie, koń ma codziennie czyszczone, odkażane kopyta i aplikowane lekarstwa. Rak prawdopodobnie wynika z zaniedbania (okucie konia na gumy w taki sposób ze pod podeszwa gromadził się bród, gnój i wszystko inne i nigdy nie było to czyszczone ani usuwane po miedzy wizytami kowala). Kopyta są bardzo zdeformowane, po rozkuciu poruszał się bardzo dziwnie i niepewnie. Przypuszczamy ze pierwszy raz w swoim życiu odkąd poszedł do pracy (pewnie miał 1,5roku) został rozkuty i porządnie wystrugany, rozczyszczony i pozostawiony boso. Podkowy były wyjątkowo ciężkie, dużo cięższe niż te których my używamy.Largo wymaga stałego leczenie, dlatego jeżeli ktoś z Was chciałby się podzielić z nami to z radością przyjmiemy:preparaty wspomagające na stawy PREPARATY Z CZARCIM PAZUREM pasze kondycyjne dla koni starych oraz wszystko co uznacie ze może pomóc naszym koniom.Wielki, bardzo inteligentny, urodziwy. Z charakterem (nie jest takim znów potulnym barankiem).Largo czeka na swojego opiekuna wirtualnego:)
rita3rita21012043_495691817206957_1409585294_n
Rita
 • Imię: Rita
 • Wiek: 12 lat
 • Rasa: szetland
 • Opis: koń z charakterem , niebywale inteligentna, uparta i odważna jak duży koń. Z wielkim sercem do skoków i galopowania.Biorąca udział w każdym zamieszaniu, królowa gonitw pastwiskowych i ściganek terenowych. Dumna i nie ustępliwa, a jednak cierpliwie nosząca na swoim grzbiecie mniejsze dzieci.Wizytówka naszej stajni, maskotka, przytulanka i nieodłączna uczestniczka wszystkich ludzkich imprez. Rita, najmniejsza wzrostem, wielka duchem, niezastąpiona
groszek2548443_438442296265243_1871927148_n
Groszek

Groszek to wysoki kasztan pełnej krwi angielskiej, który zakosztował w młodości uroków biegania na torach wyścigowych. Została mu po tym pamiątka w postaci śladu na głowie od kopnięcia uzbrojoną w podkowę nogą innego biegającego konia. Groszek, który naprawdę ma na imię Sajno, z powodzeniem starował później w konkurencji skoków przez przeszkody pod swoją młodą właścicielką Karoliną.
Niezwykle chętny do pracy, przyjazny, uważny, „koń samograj”, który skoczy wszystko i zawsze chce współpracować.
Po kilku latach treningu i wspólnej pracy z Karoliną Groszek na skutek rodzinnych wydarzeń losowych swych właścicieli (bardzo ciężki wypadek samochodowy Karoliny) przeniósł się do naszej stajni i pozostaje od półtora roku na utrzymaniu fundacji i pod naszą opieką.
Pracuje w naszym ośrodku z młodzieżą, i pasie brzuszek na łąkach w towarzystwie naszych koni.
Wyraźnie cieszy się całodziennym padokowaniem (w stajni sportowej gdzie stał poprzednio nie było to możliwe).

DSC_0047katka1780866_498019330307539_863289206_n1186055_429570100485796_1082708569_n1174671_429516977157775_309297679_n
Katia

Katia to duży mocno umięśniony koń. Jednak była również towarzyszką Naszego maluszka Kasjana…
W zasadzie Katia jest zdrowa, oprócz zwyrodnień stawów skokowych (w jednym silne zmiany).
Jest to kobieta z charakterkiem ;)
Ma wiele urazów nabytych w ciągu życia i użytkowania (udało się Nam znaleźć osoby, które znają historię Katii u poprzednich właścicieli).
Po czasie spędzonym u Nas Katia wyzbyła się w znacznej części swej początkowej nieufności.
Przestała Nas atakować zębami i kopytami, właściwie zrobił się z niej całkiem miły koń :)
W pewnym momencie przestała jednak traktować zdrowego już źrebaka jak własne dziecko i musieliśmy ich rozdzielić.
W poniedziałek Kasjan pojechał do nowego cudownego domu, Katia nadal mieszka u nas. :)

ikarikar3ikar2ikar1
Ikar

Ikar to duży łagodny kasztan o ciepłym spojrzeniu.
Niegdyś koń skokowy z sukcesami pokazujący się na parkurach, dziś odpoczywa na pastwiskach i cieszy się opieką naszych stajennych wolontariuszek.
Ikar cierpi na wczesne stadium RAO, a jego tylne nogi noszą ślady przeciążeń wyniesionych ze sportu, co objawia się obrzękiem i opojami w okolicy stawów pęcinowych.
Ma także niestety zwyrodnienia kręgosłupa i stawów pęcinowych tylnych (właśnie go leczymy całe lato, ma ostrzykiwany regularnie kręgosłup sterydami i lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi).

 

Ikar szuka swojego opiekuna wirtualnego :)

kon do dzialu DLACZEGO FUNDACJAgracja2Gracja11186992_423560521086754_349929562_n
Gracja

GRACJA urodziła się w 1994r. Jest rasy sp, po dziadku Geniusie. Jest to piękna kasztanka z dobrym pochodzeniem, ale kiepskim życiorysem? dość wcześnie sprzedana do Ochab kilka lat startowała w dyscyplinie skoków przez przeszkody do klasy C. Później zaczęła mieć kłopoty ze zdrowiem, i zaczęła się jej tułaczka, która zakończyła się w stajni handlarza, który wozi konie na mięso.
Znalazłam ją tam wychudzoną, ślepą na jedno oko, zrezygnowaną, na rzeźniczym uwiązie czekająca na transport? Udało mi się zebrać potrzebna kwotę i Gracja przyjechała do nas.

 

Gracja czeka na wirtualnego opiekuna :)

malajkamajka2majka1
Majka

Majka została nam przekazana przez właścicieli, którzy nie mogli się nią dłużej zajmować. Uczyniliśmy w tym przypadku wyjątek, normalnie nie przyjmujemy koni od osób prywatnych.

majka jest rasy konik polski. Większość życia pracowała w rekreacji z dziećmi. Niestety Majka cierpi na COPD i dlatego właściciel szkółki postanowił się jej pozbyć. Została wykupiona przez rodziców, Kasi, która tez brała udział w zajęciach w szkółce. Kasia kochała Majkę całym sercem, jednak utrzymanie konia chorego na COPD nie jest prostą sprawą, w większości stajni takie konie chorują, kaszlą, i tak też stało się z Majką.

W tej chwili Majka znalazła u nas nie tylko dom, ale też miłość :-) Adoruje ja cały czas największy koń w naszej stajni, Ikar.

 

lobuz4lobuz3lobuz2lobuz1
Łobuz

ŁOBUZ urodził się w 2008r. Jest rasy – polski koń zimnokrwisty po sztumskim ogierze, tatuś nazywał się równie uroczo ? Terrorysta.
Te niewątpliwie trafne imiona oddają w całości charakter ?grubego zadka?, którego udało się wykupić dzięki niezwykłej akcji na forum dogomania.
Na wykup całego Łobuza złożyło się wiele osób, każda wpłacając zamawiała sobie prawo odwiedzania i posiadania kawałeczka Łobuza, tak więc były wpłaty na uszko, chrapkę, grzywkę i na zadek też.
Pochodzi z hodowli koni rzeźnych, zrządzeniem losu wylądował w stajni handlarza do której często zaglądam. Łobuzuje w naszej stajni na całego, ciesząc się odzyskanym dzieciństwem i możliwością hasania po pastwiskach.

11083947_420290488145591_8960916270592727524_oPaw2DSC_68052paw1
Paw

Wysoki, ciekawie umaszczony konik, wykupiony przez miłośników koni z kiepskich warunków, które pozostawiły na jego zdrowiu i wyglądzie niezatarte piętno. Mimo to konik jest pełen życia, ciekawski i towarzyski. Pawik został oddany pod nasza opiekę i wraz z pozostałymi końmi fundacyjnymi ma zapewniony spokój i miłość.

Jest ciekawski, uwielbia bawić się na padoku z innymi końmi. Ściąga im kantary, derki… Często funduje innym koniom na łące jogging, goniąc je wkoło, bez specjalnej złości, tak po prostu,żeby sobie pobiegały ;)

Paw urodził się w 2003 roku.

dora1dora4dora3972358_423162614459878_573403094_ndora1
Dora

Niewidome źrebię, urodziła się bez gałek ocznych. Została przeznaczona na ubój? W naszej stajni doszła do siebie, została z socjalizowana, nauczyła się chodzić na uwiązie, na lonży, podawać nogi kowalowi, z upodobaniem oddaje się zabiegom pielęgnacyjnym, i jest żywym dowodem na to, że niepełnosprawni wśród nas, także zwierzęta, maja pełne prawo do normalnego życia.

Od niedawna Dorka chodzi też pod siodłem i świetnie sobie radzi :)

bona3bona2bona1
Bonanza

Bonanza to nieduża tarantowata klacz urodzona w 2009 roku. Kupiona okazyjnie z przeznaczeniem do pracy w rekreacji po odpowiednim szkoleniu. Zachwyciła nas urodą i pięknymi oczami. Przyjechała do nas właściwie ?zielona?, słabo ujeżdżona i trochę płochliwa. Uczyliśmy ją dobrych manier, podawania nóg, chodzenia na lonży, stania na uwiązie i chodzenia w ręku, a następnie pracy pod siodłem. Jest niezwykle miłym i ciekawskim koniem, z dobrym charakterem, przyjazna i zrównoważona, doskonale nadaje się do przejażdżek w teren nawet dla średnio doświadczonego jeźdźca, nie ponosi, nie lubi się ścigać, nie płoszy się, spokojnie sobie idzie na końcu zastępu. Na placu wciąż uczy się nowych rzeczy, na Hubertusie 2013 debiutowała pokonując przeszkody (także terenowe) w konkursie skokowym. Wspaniały i piękny koń o niepowtarzalnym umaszczeniu.

SONY DSCTosia1
Ottawa

Ottawa, zwana Tosią, piękna kara klacz z żywiołowym temperamentem, została oddana przez swojego właściciela z powodu choroby, która uniemożliwia jej dalsze wykorzystywanie w rajdach, Tosia ma uczulenie na kurz i zdiagnozowane przez dr.Golonkę RAO- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Na szczęście choroba jest w początkowym stadium, i przy zachowaniu zaleceń lekarskich i podawaniu leków ziołowych Tosia nie odczuwa związanych z nią dolegliwości.

 

Tosia poszukuję wirtualnego opiekuna lub osoby, która zechciała by kupić Tosi niezbędne lekarstwa :)

ronin 1ronin1-200x300
Ronin

Do niedawna bezimienny. Piękny skarogniady ogier, w wieku dojrzałym :-) niezwykle spokojny, grzeczny wobec ludzi i zwierząt, odnosi się do nas z  wielkim szacunkiem. Ostatnie pół roku życia przed przybyciem do nas spędził w stajni u cyganów w Czechach, gdzie został skrajnie zabiedzony? Przyjechał chudy, bardzo brudny, z ranami i strupami na skórze, jednak szybko dochodzi do formy i każdego dnia pięknieje :-)

Ronin jest już starszym koniem i dość często zapada na dolegliwości układu pokarmowego, kolki i biegunki, przez co wymaga specjalistycznego żywienia, drogich pasz i suplementów.

Wiąże się z nim bardzo ciekawa historia- rok temu przywieźliśmy do naszej stajni 3 miesięczne osierocone źrebię. Ronin był jedynym koniem, który zaakceptował końskie dziecko, przyjął do swojego boksu i otoczył opieką. Od tego czasu Ronin i Wedel są nierozłączną parą, Ronin uczy małego konika zachowań typowych dla koni, beszta za wybryki, ogrzewa swoim ciepłem w chłodniejsze dni, broni przed zbyt nmapastliwymi kolegami. Mały synek przerasta powoli swojego przyszywanego tatę ? będzie od niego dużo większy, nie zmienia to jednak ich wzajemnych stosunków i ogromnego przywiązania.

 

Ronin poszukuje wirtualnego opiekuna :)

stippelina 3stippelina2stippelina11463318_460950954014377_593218149_n
Stippelina

opis wkrótce….

12027096_1021992071200195_4820092364193292277_oekstaza1SONY DSCekstaza2ekstaza 1
Ekstaza

Ekstaza przyjechała do Nas z Czakirą ( Czakira zamieszkała w nowym domu – zakładka „Konie w nowych domach”) pracowały w jednym z hoteli na śląsku przez ponad 10 lat jako konie zaprzęgowe w bryczce i saniach. Kiedy Czakira zaczęła poważnie kaszleć i przestała dawać sobie radę w zaprzęgu ( u nas zdiagnozowano COPD) właściciel podjął decyzję o pozbyciu się koni. Zdecydował jednak, że wymieni obydwie klacze, jako że Ekstaza miała już swoje lata i również nie była zbyt mocnym koniem w zaprzęgu. Po negocjacjach z hotelem fundacja odkupiła Ekstazę za 2500 zł, a Czakirę dostała nieodpłatnie. Po przewiezieniu do stajni w Lipowej nierozłączne dotąd klacze długo trzymały się razem, ale po pół roku każda znalazła sobie własne towarzystwo i nowych końskich przyjaciół. Ekstaza mieszka w naszej stajni, ma 21 lat :)

 

SONY DSCbasia1
Basia

Basia to bardzo doświadczona, zrównoważona i mądra siwa klacz w hreczce. Została kupiona przez nas w 2010 roku jako koń profesor do pracy z dziećmi. U poprzedniego właściciela spędziła kilka lat pracując podczas letnich obozów jeździeckich. Basia jest wyrozumiała, i wybacza początkującym jeźdźcom błędy oraz przez swój spokój oddala strach. Bierze także udział w zajęciach hipoterapii. Ma też wiele do zaoferowania zaawansowanemu jeźdźcowi, i potrafi znakomicie zachować się w terenie. Koń, któremu wiele osób zawdzięcza rozwój jeździeckiej pasji. Nasz prawdziwy skarb :)

marmota1
Marmota

Marmota  to klacz rasy Konik Polski, z paleniami stadnymi Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zakupiona przez nas (z jednej stajni razem z Basią i córką Malajką) w 2010 roku do pracy z dziećmi.  Marmota, podobnie jak Basia przyszła do nas już jako doświadczony koń rekreacyjny. Ma wyjątkowy jak na przedstawicieli tej rasy charakter, jest niezwykle spokojna, i nie ma w niej cienia uporu czy złośliwości. Zawsze przyjazna, zawsze w humorze. Pierwszy koń dla większości mniejszych dzieci chcących spróbować jazdy konnej. Bardzo cierpliwa, wybaczająca i pełna wyrozumiałości. Prawdziwy przyjaciel i nauczyciel.

DAFNE 2DAFNE 1DAFNE 3DAfne 4
Dafne

Dafne to 4 letnia gniada klacz rasy śląskiej, o głębokim rodowodzie i zachowanej czystości rasy.

Przepiękna, o lekkim i eleganckim ruchu, ma póki co 170 cm w kłębie, i boimy się myśleć, że jeszcze rośnie ?)

Pieszczotliwie nazywana czołgiem szybko zrozumiała, że przez swoje gabaryty jej miejsce w hierarchii stada może być całkiem przyzwoite

Dlatego też jest wszędzie tam, gdzie coś się dzieje, rozdziela spory, sprawdza układy, i wkłada swój ogromniasty łeb wszędzie gdzie się tylko uda.

W stajni hałasuje przed każdym karmieniem głośno domagając się pierwszeństwa w dostawie owsa.

Przemiła, niebywale spokojna i zrównoważona, w przeciwieństwie do Clio pięć razy się zastanowi, czy w ogóle opłaca się reagować lub ruszyć nogą.

Od października 2013 przyuczana do pracy, mamy nadzieję że będzie pociechą w rekreacji :)

waza1waza2SONY DSC
Waza

Waza to duża kara klacz urodzona w 1998 roku. Trafiła do naszej Fundacji w styczniu 2014 roku, przekazana przez swojego właściciela, który z powodu poważnych problemów osobistych był zmuszony oddać klacz. Razem z Wazą właściciel przekazał nam też kuckę Miss ( więcej o Miss w zakładce „Konie w nowych domach”).

Waza dołączyła już do naszego fundacyjnego stada na pastwisku i od razu  się w nim zadomowiła. Widać, że lubi towarzystwo innych koni. Jest grzeczna i bezproblemowa.

Waza poszukuje swojego opiekuna wirtualnego :)

 

claj1claj1540777_351363938248006_2113958690_n
Clawfinger

Clawfinger, a  dla nas „Rudy”, urodził się 05.03.2001r.  To piękny kasztan o oryginalnym miedzianym odcieniu. Wysoki, bo aż 173cm w kłębie. Wychowywany przez kochającą właścicielkę. Po 6 szczęśliwych latach spędzonych razem ,życie zmusiło ich do rozłąki. Potem los się odwrócił i znów wrócili do siebie , lecz jak to mówią ” w życiu nic nie trwa wiecznie”… i życie ponownie zmusza ich do rozstania… Jednak koń szczęśliwie trafia pod skrzydła Fundacji Terra Spei, gdzie przebywa do dziś i już tu zostanie. Była właścicielka podobnie jak Clowfinger jest szczęśliwa, bo ma możliwość przebywania z koniem i opiekowanie się nim, a sam Clow…on też jest zadowolony, bo są razem :)

 

 

 

miraklit3miraklit2miraklit1
Miraklit

Opis wkrótce…

WIZA1
Wiza

Spracowana 15-letnia kasztanka, ślepa na jedno oko, przyjechała do nas od handlarza spod Krakowa z bolącymi stawami i kręgosłupem, zaniedbana, zawszona, oblepiona brudem i obornikiem, ze skołtunioną grzywą, i nikt nie przypuszczał, że jest to klacz hodowli stadniny koni Prudnik, ze świetnym pochodzeniem? Na grzbiecie spod warstwy brudu wyjrzały po czyszczeniu stadninowe palenia? Wiza jest koniem niezwykle przyjaznym, spokojnym i najwyraźniej ogromnie zadowolonym z naszego towarzystwa :-)

Po leczeniu urazu grzbietu i pęcin Wiza pojechała po roku pobytu u nas do nowego domu adopcyjnego w okolicy Krakowa.

 

W wakacje 2014 Wiza wraz ze swoją koleżanką Czakirą powróciły do nas z domu adopcyjnego. Wiza aktualnie przebywa w fundacji.

11699058_455551914619448_2495637969694033925_oczester2czester1
Czester

Opis wkrótce…